wtorek, 25 października 2011

Czy wierz ze ...? Część 3

Żarówka LED Philipsa – emituje taką samą ilość światła jak 100W żarówka, ale zużywa mniej niż 10W energii i ma trwałość 25 000 godzin, czyli 25 razy więcej niż jej tradycyjna poprzedniczka



Chrząszcz Cyborg – profesorowie Michel Maharbiz i Hirotaka Sato z Berkley zaprojektowali urządzenie, które pozwala im zdalnie kontrolować lot chrząszcza. Jeśli do tego dodać kamery, to mamy szpiega cyborga, który będzie mógł nas zdalnie podglądać. A co będzie jeśli uda im się kontrolować pająki albo inne insekty? Brzmi to zupełnie jak sci-fi wcielane w życie

Biotechnologiczny Stradivarius – profesor Francis Schwarze ze Szwajcarskiego Instytutu Materiałowego zmodyfikował przy pomocy grzybów norweski świerk i zwykły jawor, tak by nadać drewnu cechy 18-wiecznego Stradivariusa. Z tak zmodyfikowanego materiału wyprodukowano skrzypce, które wygrały z prawdziwym Stradivariusem w teście dzwiękowym przeprowadzonym na ekspertach




Elektryczne oko – naukowcy z MIT opracowali mikroprocesor, który po wszczepieniu do gałki ocznej w połączeniu ze specjalnymi okularami umożliwi niewidomym częściowe odzyskanie wzroku. Niedługo zamierzają rozpocząć próby kliniczne
.

The YikeBike – nowozelandzki rower elektryczny – mieliśmy już podobne urządzenie (Ginger), które miało zrewolucjonizować nasz sposób poruszania się – niestety nie przyjęło się na skalę oczekiwaną przez wynalazcę






Zdecydowanie największym pająkiem jest ptasznik goliat, który wraz z odnóżami mierzy 30 cm i mieści się tym samym na dużym talerzu. Jego mocno owłosione ciało ma 14 cm. Ciekawym faktem jest to, że pająk ten w sytuacji zagrożenia strzepuje porastające jego grzbiet parzące włoski, a następnie wyrzuca je w stronę przeciwnika.

Najwięcej jaj w całym królestwie zwierząt składa małż o nazwie przydacznia wielka. Osiąga ona długość 1,5 m i waży nawet 300 kg. Składa rocznie ok 40 mld jaj i to przez blisko 40 lat.

Największy pojedynczy kwiat świata posiada Raflezja Arnolda, która rośnie w tropikalnych puszczach podzwrotnikowych Azji Południowo-Wschodniej. Osiąga ona średnicę do 91 cm i waży nawet 11 kg. Wydziela cuchnący odór, który pozwala zwabić jej zapylające ją muchówki.

Największą kwitnącą rośliną świata jest glicynia chińska. Rośnie ona w Sierra Madre, w Kalifornii. Została zasadzona w roku 1892 i ma teraz gałęzie o długości 152 m. Waży blisko 230 ton.

Największe nasienie na świecie wykształca bardzo rzadki gatunek palmy - lodoicja seszelska, inaczej zwana coco de mer. Waży ono 20 kg

Amerykański pisarz i wynalazca peryskopu Morgan Robertson przewidział katastrofę Titanica. W swojej książce "Futility", znanej także jako "The Wreck of the Titan", opublikowanej 4 lata przed katastrofą transatlantyku, opisał z uderzającym podobieństwem do prawdziwej historii, wypadek statku Titan.


Ryzyko śmierci lecąc samolotem to 1 przypadek na 3859 razy.
Według wyliczeń Międzynarodowej Organizacji Transportu Lotniczego w 2009 roku na 1,4 mln lotów wypadał jeden wypadek lotniczy. Oznacza to, że jeśli jedna osoba latałaby codziennie samolotem, to statystycznie rzecz biorąc, mogłaby to robić przez... 3859 lat bez wypadku. Trzeba dodać, że ryzyko rośnie gdy lata się samolotami produkcji wschodniej (Chiny, Rosja).

Najmniejsze banknoty świata miały formę znaczków naklejanych na tekturę i stanowiły dość oryginalną formę płatności w historii.
Afrykańskie Wybrzeże Kości Słoniowej w roku 1920 wprowadziło dość ciekawą formę płatności jaką były naklejane na kartonach znaczki. W owych czasach trudno było o banknoty, a te małe, mierzące 4,6 cm długości i 3,2 szerokości, przyklejane na tekturę skrawki papieru były nie tylko najbardziej oryginalnymi, ale również najmniejszymi banknotami świata.


Najdłuższy film świata trwa dokładnie 87 godzin i nosi tytuł "The Cure for Insomnia".

Planetą posiadającą najwięcej naturalnych satelitów jest Jowisz z 63 księżycami

Załoga statku kosmicznego Apollo 13 ustaliła rekord w największej odległości od Ziemi, która wynosiła 400171 km.

Burczenie w brzuchu to sygnał, że powinniśmy wrzucić coś na ząb. Skąd bierze się ten odgłos?
Ścianki pustego żołądka powoli kurczą się i układają się w drobne fałdki. Resztka zawartego w żołądku gazu zostaje ściśnięta i jest przepychana w kierunku dwunastnicy. Dźwięk, który powstaje podczas tego przepychania powietrza jest dodatkowo wzmacniany przez podbrzusze, które działa na zasadzie pudła rezonansowego. Dźwięk dochodzący z naszego żołądka jest odbierany przez uszy jako burczenie, mimo, że w rzeczywistości nie jest szczególnie głośny i gdyby nie rezonans podbrzusza, pewnie nie słyszelibyśmy tego dźwięku.


Czy wiesz dlaczego matki trzymają noworodki na lewej ręce?
Istnieje ciekawa teoria wyjaśniająca fakt, że matki kładą dziecko przeważnie na lewej ręce. Mogłoby się wydawać, że robią tak głównie ze względu na wygodę (praworęczność), lecz amerykańscy uczeni dopatrzyli się w tym ukrytego działania natury.


Czy wiesz, że wykryto bakterię odporną na wszystkie leki?
Brytyjscy naukowcy wykryli niezniszczalna bakterię, która doprowadziła już do śmierci mieszkańca Belgii. W Wielkiej Brytanii i Australii wciąż przybywa zainfekowanych zmutowanymi szczepami Klebsiella pneumoniae i Escherichia coli.


Czy wiesz, że w kosmosie nasze ciało wydłuża się o kilka centymetrów?
W kosmosie ciało człowieka staje się o kilka centymetrów dłuższe. Wszystko przez brak siły ciążenia, która powoduje, że na naszej planecie jesteśmy dosłownie „wciskani” w ziemię i tym samym niżsi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz