Ważne jest by nigdy nie przestać pytać. Ciekawość nie istnieje bez przyczyny. Wystarczy więc, jeśli spróbujemy zrozumieć choć trochę tej tajemnicy każdego dnia. Nigdy nie trać świętej ciekawości. Kto nie potrafi pytać nie potrafi żyć.
poniedziałek, 24 października 2011
Potworne zderzenie planet
Niezwykle rzadki kataklizm kosmiczny - potężne zderzenie dwóch planet - zarejestrował amerykański teleskop kosmiczny Spitzera. Katastrofa wydarzyła się "całkiem niedawno", czyli zaledwie kilka tysięcy lat temu.
Po katastrofie została ogromna chmura gazu, w który zamieniały się, wyparowując, kamienie i kawałki zastygłej już lawy.
Masz internet? Możesz podbić Kosmos
Zdaniem astrofizyków, było to potworne zderzenie, które musiało nastąpić przy niewiarygodnie wielkiej prędkości. Naukowcy uważają, że przed zderzeniem planety pędziły z prędkością około 10 kilometrów na sekundę.
Komputerowe modelowanie wykazało, że mniejsze z dwóch ciał niebieskich, które wpadły na siebie, było prawdopodobnie wielkości naszego Księżyca i całkowicie rozpadło się. Natomiast drugie, przypominające rozmiarami Merkurego, ocalało, chociaż zostało mocno zniszczone.
Tak samo powstał Księżyc
Astronomowie przypuszczają, że w podobnej kolizji cztery miliardy lat temu mógł powstać nasz Księżyc, gdy obiekt wielkości Marsa zderzył się z Ziemią. Według naukowców, siła uderzenia była wystarczająco duża, by stopić powierzchnię naszej planety, a jej odłamki utworzyły wokół Ziemi dysk, z którego w końcu uformował się Srebrny Glob.
Coś uderzyło w Jowisza. Dziura wielkości Ziemi
Gigantyczna dziura na powierzchni Jowisza. Otwór wielkości Ziemi wykrył... czytaj więcej »
Podobne katastrofy zdarzają się w naszym Układzie Słonecznym od czasu do czasu. Ostatnio mogliśmy zaobserwować, jak "coś" dużego uderzyło w Jowisza.
Odkryty przez teleskop kataklizm nastąpił w strefie gwiazdy, zapisanej w katalogach pod znakiem hd 172555 i znajdującej się w odległości około 100 lat świetlnych od Układu Słonecznego. Rok świetlny - to odległość, jaką pokonuje w ciągu roku światło, pędzące z prędkością 300 tysięcy kilometrów na sekundę. System hd 172555 znajduje się w stosunkowo wczesnej fazie kształtowania planet i przy swoim wieku około 12 milionów lat wydaje się bardzo młody w porównaniu z Układem Słonecznym, który liczy sobie już ok. 4,5 miliarda lat.
Astrofizycy uważają, że w początkowych etapach kształtowania się naszego systemu planetarnego zderzenia takie miały miejsce dość często.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz